niedziela, 29 września 2013

Jabłkowe crumble

Gdy przyjdzie ochota na coś pysznego, niewymagającego i prostego w przygotowaniu to jabłkowe crumble czyli po prostu jabłka z kruszonką są super. 



Składniki:

kilka jabłek
cynamon 
pół margaryny
pół szklanki cukru
cukier waniliowy
szklanka mąki


Wykonanie:

jabłka obrać, pokroić na kawałki, posypać cukrem (jeśli są kwaśne), cukrem waniliowym i cynamonem. Włożyć do foremek.
Kruszonka: margarynę, cukier i mąkę wymieszać w miarę dokładnie. Powstałe ciasto wyłożyć na jabłka. Piec w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez ok 30-40 minut.

Można podawać na zimno lub n ciepło z gałką lodów.

Embed_qisyygcjluxwzxhaiif4iwczgvnwggzz

sobota, 28 września 2013

Bounty

Ciasto bounty to alternatywa dla pysznego batonika o tej samej nazwie. Kolejny szybki przepis na pyszne ciasto z kokosem.



Składniki:

5 jaj
3/4 szklanki cukru
szklanka mąki
2 łyżki kakao
2łyżeczki proszku do pieczenia
600 ml mleka
600g wiórek kokosowych
pół szklanki cukru
odrobina cukru waniliowego
pół tabliczki czekolady gorzkiej
pół tabliczki czekolady mlecznej
300 ml śmietany 30%


Wykonanie:

Jajka dokładnie ubić z cukrem, dodawać stopniowo mąkę wymieszaną z proszkiem i kakao. Wymieszać, a następnie wyłożyć na przygotowaną blaszkę. Piec w temperaturze 170-180 stopni przez około 25 minut (najlepiej sprawdzać wykałaczką)

Mleko zagotować z cukrem i cukrem waniliowym. Dodać kokos, gotować na wolnym ogniu do uzyskania gęstej masy. Do gorącego włożyć pół margaryny, wyłożyć gorące na placek. 

Przygotować polewę czekoladową. Do śmietany wrzucić połamaną czekoladę, mieszać do uzyskania szklącej polewy. Ciepłą polać placek. Odstawić do wystygnięcia.

Gdy ciasta nie będą jadły dzieci można użyć wiórek, jakie pozostały po przygotowaniu nalewki kokosowej.  


sobota, 21 września 2013

Ciasto czekoladowo porzeczkowe

Pyszny czekoladowy placek, z waniliowym kremem z którym świetnie komponuje się dżem z czarnej porzeczki. Brzmi fantastycznie, wygląda rewelacyjnie, a smakuje wyśmienicie.





Składniki:

ciasto:
kostka margaryny
250g cukru
8 jajek
400g mąki pszennej
2 łyżki kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia
tabliczka gorzkiej czekolady

krem:
0,5 litra mleka
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
pół szklanki cukru
cukier waniliowy
kostka margaryny

polewa:
pół tabliczki czekolady gorzkiej
pół tabliczki czekolady mlecznej
100ml śmietany 30%

dodatkowo:
dżem porzeczkowy


Wykonanie:

Utrzeć dokładnie margarynę z cukrem. Dodać stopniowo żółtka oraz mąkę wymieszaną z proszkiem. Następnie roztopioną i wystudzoną czekoladę, a na koniec ubitą pianę z białek. Wszystko razem wymieszać. Wyłożyć na przygotowaną wcześniej blaszkę. Piec przez 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

Krem: Pół szklanki mleka wymieszać z mąką pszenną i ziemniaczaną. Pozostałą część zagotować z cukrem i cukrem waniliowym. Ugotować jak budyń, wystudzić. Utrzeć margarynę, dodać zimny budyń.

Polewa: Czekoladę połamać na kawałki, dodać śmietankę. Podgrzewać do całkowitego połączenia się składników i uzyskania błyszczącej polewy.

Ciasto przekroić na pół, posmarować cienko dżemem porzeczkowym. Wyłożyć krem, przykryć drugą częścią placka. Polać polewą.

sobota, 14 września 2013

Pieguski

Pieguski, to mój wczorajszy pomysł na przyjęcie niezapowiedzianych gości. Robi się je szybko, a wychodzą kruche i smaczne. Dodatki można modyfikować według uznania. Mnie najbardziej smakuje czekolada, a moja mama uwielbia te lekko przypieczone rodzynki.






Składniki:

kostka margaryny
szklanka cukru pudru
1 jajko
2 i pół szklanki mąki pszennej 
pół łyżeczki soli
pół łyżeczki sody

dodatki według uznania - u mnie czekolada mleczna i rodzynki



Wykonanie:

Margarynę utrzeć dokładnie z cukrem, dodać jajko, utrzeć. Mąkę wymieszać z solą i sodą, dodawać powoli cały czas ucierając. Dodać pokrojoną czekoladę i rodzynki. Z ciasta formować rękami małe kulki, następnie je zgniatać i układać na blaszce do pieczenia. Należy pamiętać o zachowaniu większych odstępów, gdyż ciasteczka trochę podrosną w trakcie pieczenia. Piec w temperaturze 180 stopni przez około 15 minut.

Embed_x91g2fxwkmsex10sftx4z7nquicxeqzz

sobota, 7 września 2013

Łazanki z kapustą i pieczarkami

Często z mężem musimy znaleźć kompromis, gdyż ja uwielbiam wszystko z makaronem, a on niekoniecznie. Łazanki z kapustą i pieczarkami jest właśnie takim naszym kompromisem. Zazwyczaj wszystkie składniki biorę "na oko". Przygotowuję zawsze większy garnek łazanek, bo zawsze odgrzewamy kolejnego dnia.





Składniki:

60dkg kapusty kiszonej
50dkg pieczarek
1 duża cebula
kawałek kiełbasy lub boczku (opcjonalnie, czasem dodaję, bo mój mąż lubi)
makaron łazanki
olej do smażenia
sól
pieprz
majeranek
ziele angielskie
liść laurowy

Wykonanie.

Kapustę gotować przez ok 40-50 minut z zielem i liściem laurowym. Cebulę pokroić, podsmażyć na oleju. (opcjonalnie dodać kiełbasę lub boczek). Pieczarki umyć, obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Dodać do cebuli. Dusić do odparowania wody. Makaron ugotować z dodatkiem soli. Uważać, żeby się nie rozgotował. Powinien być lekko twardy. Wszystkie składniki połączyć, doprawić solą, pieprzem i majerankiem.

niedziela, 1 września 2013

Nalewka kokosowa

Dzisiaj chciałabym zaprezentować przepis na nalewkę kokosową. Jest słodka, z mało wyczuwalnym smakiem alkoholu. Zawsze okazuje się hitem na imprezach, a przygotowanie jej jest bardzo proste.



Składniki:


20 dag wiórek kokosowych
700ml wódki
2 puszki mleka skondensowanego słodkiego
1 puszka mleka skondensowanego niesłodzonego


Wykonanie:


Wiórki zalać wódką, szczelnie zamknąć, odstawić na ok. 7 dni. Po tym czasie odcisnąć, zmiksować płyn z mlekiem, odstawić na kilka godzin, żeby się  "przegryzło" i pyszna nalewka gotowa. Jako, że nie lubię, gdy coś w kuchni się marnuje, dlatego wiórki wykorzystuję do placka lub babeczek.



Nalewki